همانطور که مطلع هستید به منظور شستشوی ظروف با ماشین ظرفشویی از سه حالت قرص، پودر و ژل ظرفشویی استفاده می‌شود که گذشت زمان و نتایج به دست آمده از رضایت مصرف‌کنندگان و تشخیص تولیدکنندگان ثابت کرده که قرص بهترین مواد شوینده است.

این برتری نه تنها بخاطر قدرت عالی قرص در شستشوی ظروف با متریال های مختلف است بلکه ساختار و ترکیبات این شوینده به گونه‌ای است که در اثر شستشوی مداوم و مکرر نیز آسیبی به ماشین ظرفشویی وارد نکرده و از ایجاد جرم و رسوب در قسمت فیلتر، محفظه قرص و لوله‌های ماشین نیز جلوگیری می‌کند.

اما نکته‌ای که در خصوص این نوع شوینده اهمیت دارد طریقه استفاده از قرص ظرفشویی است زیرا در صورت استفاده غیر اصولی و مدل نامناسب قرص، قطعا هم در شستشوی ظروف نتیجه نامطلوبی خواهید گرفت و هم سلامت ماشین ظرفشویی خود را به خطر میاندازید.

به این منظور لازم است که قرص را درون محفظه قرص ظرفشویی قرار داده و درب محفظه را ببندید چرا که همزمان با شروع سیکل شستشو قسمت چشمی محفظه به صورت هوشمند فعال شده و درب را باز کرده و قرص را برای شستشو به دورن قفسه‌های ظروف می‌فرستد.

دقت کنید که هنگام قرار دادن قرص در محفظه مخصوص باید از خشک بودن دست‌ها و محفظه قرص مطمئن باشید چرا که زبانه‌های قرص در مجاورت رطوبت سریعا وارد فاز واکنش می‌شوند؛ همچنین از سالم بودن بخش دیسپنسر دستگاه نیز اطمینان حاصل نمایید زیرا در صورت عدم عملکرد صحیح دیسپنسر قرص وارد محفظه شستشو نشده و سیکل شستشو به درستی انجام نمی‌شود.

آیا روکش قرص ماشین ظرفشویی را باید باز کرد؟


امروزه انواع مختلفی از برندها در مدل‌های متنوعی قرص ظرفشویی را تولید می‌کنند و هر یک از این مدل‌ها ممکن است علاوه بر کیفیت ساختاری از لحاظ مشخصات ظاهری، نوع بسته‌بندی و روش مصرف ویژگی‌های خاص خود را داشته باشند.

قطعا نوع بسته‌بندی و روکش قرص‌ها تاثیر مستقیمی بر طریقه مصرف و کیفیت عملکرد قرص را دارد و این روکش بر زمان، سرعت و دمای آب مورد نیاز برای انحلال‌پذیری بهتر و سریعتر قرص نیز موثر است و در صورتی که روکش قرص کیفیت لازم را نداشته باشد مکانیسم صحیح شستشو را مختل می‌کند.

در خصوص روکش‌ها و برداشتن آن‌ها نیز کاملا به نوع قرص بستگی دارد و برخی از برندها مانند: قرص فینیش دارای روکش ژله‌ای هستند که به سادگی در مرحله اولیه شستشو آب شده و همراه با مواد شوینده وارد دستگاه می‌شود و در پایان شستشو نیز اثری از پوسته ژلاتینی آن بجای نمی‌ماند.

برخی قرص‌ها از پوشش‌هایی به صورت فویل یا پلاستیک فشرده برخوردار هستند که خارج کردن قرص از این روکش‌ها الزامی است و حتما پیش از قرار دادن قرص در محفظه مخصوص باید این روکش‌ها را جدا کنید.
مورد دیگر هم روکش‌های کاغذی هستند که برخی نمونه‌ها ترکیبات مرغوب و نازکی داشته و سریعا آب شده و در چرخه شستشو حل می‌شود و اثری از آن باقی نمی‌ماند ‌و دیگر نیازی به جداسازی روکش نخواهید داشت؛ اما در برخی نمونه‌های دیگر روکش کاغذی ضخیم یا نامرغوب است که هم فرایند انحلال را به تاخیر میاندازد و هم در قسمت محفظه قرص، مجاری یا فیلتر ماشین ظرفشویی شاهد تکه‌های جمع شده کاغذی هستیم که ترجیحا باید روکش این نمونه‌ها برداشته شود.

نحوه عملکرد قرص ماشین ظرفشویی


قرص‌ها به طور معمول متشکل از مواد جرم‌زدا، ضدلک، خوشبوکننده، نمک، جلادهنده، مواد آنتی‌باکتریال، براق کننده، سفید کننده و… هستند و به‌‌ گونه‌ای فرموله شده‌اند که در طی زمان شستشو به تجزیه هر نوع لکه، چربی، سوختگی، جرم و رنگ بجای مانده از مواد غذایی پرداخته و آلودگی‌های مختلف را از بین می‌برند.

پس از آغاز فرآیند شستشو قرص‌ به صورت اتومات از محفظه مخصوص خارج شده و پس از انحلال در دمای مناسب آب با آنزیم‌های چندگانه خود به حذف هرگونه آلودگی و رد مواد غذایی و نوشیدنی از روی ظروف می‌پردازد و در ادامه بر فرایند خشک شدن، درخشش و بوی معطر ظروف نیز تاثیر می‌گذارد.

در مورد این سوال که قرص ماشین ظرفشویی چگونه کار می‌کند؟ باید پاسخ داد که هر قرص برحسب ترکیبات خود برای دما و سختی آب، متریال و حجم مناسبی از ظروف تهیه شده و اگرچه امروزه قرص‌ها به صورت همه‌کاره و مطابق با انواع مدل‌های ماشین ظرفشویی طراحی می‌شوند اما گزارش‌های به دست آمده نشان می‌دهند که برخی از قرص‌ها در شستشوی ظروف استیل یا گل‌دار و برجسته سبب آسیب بافتی می‌شوند و این موضوع مخاطب را در چگونگی استفاده از قرص مناسب محدود می‌کند.

طرز استفاده از قرص ماشین ظرفشویی


به طور کلی جهت استفاده از قرص ماشین ظرفشویی ابتدا لازم است که برنامه دستگاه را روی شستشو با قرص تنظیم کنید تا فرآیند شستشوی ماشین دچار اختلال نشود و سپس برحسب نوع قرص روکش را جدا کرده یا با روکش ژلاتینی آن را درون محفظه مخصوص قرار می‌دهید.


همچنین لازم است که به اطلاعات درج شده بر روی بسته‌بندی دقت کنید تا برحسب نیاز و با توجه به ترکیبات تشکیل دهنده هر قرص، از مواد جلا دهنده و نمک استفاده نکنید یا به میزان کافی مصرف نمایید تا برنامه شستشوی ظروف در بهترین حالت تکمیل شود.

دقت کنید که روش مصرف برحسب مدل قرص متفاوت است به طور مثال در مورد طرز استفاده قرص ماشین ظرفشویی فینیش با توجه به پوسته ژلاتینی این مارک نیازی به جدا کردن روکش نداشته و پوشش ژلاتینی اطراف قرص خودبخود در آب حل می‌شود.

علاوه‌براین حجم و متریال‌های مختلف ظروف نیز بر نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی موثر بوده و هر قرص برحسب فرمولاسیون خود برای حجم مشخص و متریال‌های خاصی از ظروف کاربرد دارد و در این بین قرص‌های همه کاره نیز تولید می‌شوند که کمتر محدودیت را در برنامه شستشوی ظروف ایجاد می‌کنند.

توجه داشته باشید حتی در صورت استفاده از بهترین و اصلی‌ترین برندهای قرص ماشین ظرفشویی اگر سختی، دمای آب و برنامه مناسب شستشو را به درستی و مطابق با مدل قرص انتخاب نکنید قطعا نتیجه مطلوبی دریافت نخواهید کرد.

پیشنهاد خرید
ژل ماشین ظرفشویی پور چوز597,373 تومان316,250 تومانمشاهده محصول

تاریخ انقضا قرص ماشین ظرفشویی


مسئله دیگری که در مورد استفاده از قرص ماشین ظرفشویی وجود دارد دقت به تاریخ انقضای قرص‌ها است زیرا در صورت گذشتن از زمان مقرر نتنها نتیجه شستشوی ظروف باکیفیت و مطلوب نیست بلکه می‌تواند به سلامت ظروف و ماشین ظرفشویی نیز آسیب برساند.

به طور معمول تاریخ انقضای هر مدل یا برند از قرص‌های ظرفشویی متفاوت بوده؛ به طور مثال: در پاسخ به این سوال پر تکرار که تاریخ انقضای قرص ماشین ظرفشویی فینیش چند ساله است؟ باید گفت که این برند قرص‌‌های خود را با تاریخ مصرف دوساله تولید می‌کند اما اگر با گذشت مدت کوتاهی از تاریخ مصرف همچنان کیفیت شستشو به روال سابق بود؛ می‌توانید مدت بیشتری از قرص‌های فینیش استفاده کنید.

یکی از ترفندهای تشخیص فاسد شدن قرص ماشین ظرفشویی تست کردن عملکرد انحلال قرص در دمای آب °۴۰ است و به این منظور قرص را در ظرفی با آب چهل درجه قرار دهید و اگر فرایند انحلال قرص به درستی انجام شد تاریخ مصرف آن باقی مانده در غیر این صورت قرص مدنظر فاسد است.

خرید قرص ماشین ظرفشویی اصل

با استقبال زیادی که اغلب خانواده‌ها از ماشین ظرفشویی دارند به تبع خرید و استفاده از قرص ماشین ظرفشویی نیز افزایش می‌یابد و این امر سبب شده که برخی از مصرف‌کنندگان به دنبال تهیه قرص‌هایی در تعداد بالا و قیمت ارزان‌تر باشند که متاسفانه این موضوع زمینه را برای افراد سودجو و تولید قرص‌های تقلبی و بی‌کیفیت مهیا می‌کند.

لذا خرید قرص چه در برندهای معروف خارجی چه در مارک‌های با کیفیت ایرانی را باید از مراکز معتبر فروشنده انجام دهید تا از کیفیت و اصل بودن قرص‌ها مطمئن بوده و قیمت واقعی را پرداخت نمایید و در نتیجه کیفیت عالی را هنگام شستشوی ظروف مشاهده خواهید کرد.

برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیز روش خرید مستقیم و آنلاین از مراکز فروش معتبر را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا به این طریق هزینه‌های جانبی، وجود واسطه‌ها و احتمال خرید قرص‌های تقلبی و گران را برای خود کاهش دهید.

سوالات متداول:


نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی؟ کافی است برحسب مدل قرص آن را با روکش یا بدون روکش در محفظه مخصوص قرص قرار داده و با تنظیم کردن برنامه شستشو با قرص دکمه استارت را بزنید تا فرآیند شستشو آغاز شود.

آیا می‌توان قرص را نصف کرد؟ نصف کردن قرص‌ها به منظور کم بودن ظروف یا صرفه‌جویی اصلا روش مناسبی نبوده و عملکرد صحیح شستشوی ظروف را دچار اختلال می‌کند؛ لذا بهتر است که حجم ظروف را با ظرفیت قرص ظرفشویی تنظیم کنید.

بهترین برنامه شستشوی ماشین ظرفشویی با قرص؟ به منظور شستشوی پاکیزه و بهینه با مصرف آب و برق اقتصادی برنامه اتوماتیک یا Eco را توصیه می‌کنیم و فعال کردن شستشو با قرص فراموش نشود.
برنامه مناسب برای ظروف بسیار چرب و کثیف چیست؟ دقت کنید که در صورت آلودگی شدید ظروف اجرای دو مرتبه برنامه شستشوی نرمال یا قرار دادن دو قرص در ماشین ابدا روش صحیحی نیست و بهتر است به این منظور برنامه شستشوی Intensive را انتخاب کنید که با دمای آب °۷۰ تمامی آثار لکه، جرم و چربی را از روی ظروف پاک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *